Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • UWAGA

    Informujemy,że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne. Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.    Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

    Czytaj więcej...

227478
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Last Week
Miesiąc
Last Month
Wszystkie
182
404
1270
222691
8246
5469
227478

Your IP: 18.190.156.212
2024-04-25 23:52
Współpracują z nami
: P.H.U. Mediator Oświęcim ---- Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu ----- Starostwo Powiatu Oświęcimskiego ----- Urząd Miasta Oświęcimia ---- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych "Kubiczek" Pisarzowice --

Wycinka drzew w ROD Stare Stawy

Wycinka drzew i krzewów w ROD „Stare Stawy” i nie tylko

 

Urzędowa zgoda na wycinkę drzewa obowiązuje nadal, w zmienionej i znowelizowanej formie od dnia 28 sierpnia 2015r. Zmiany są istotne dla nas, użytkowników działek w ROD, ale o tym poniżej.

Zacznijmy więc od krzewów. Na terenach ogrodów działkowych nie jest wymagana zgoda na wycinkę zarówno owocowych jak i ozdobnych krzewów. Bez względu na wiek nasadzenia jak wynika z treści wymienionej ustawy  krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni” możemy dowolnie usuwać. Taki zapis zwalnia z obowiązku uzyskiwania zgody na wycięcie jakiegokolwiek krzewu z terenu w ROD. 
Czyli jeden problem mamy pokrótce omówiony.

 

Wycinka drzew to osobny i o wiele zasobniejszy temat. Po pierwsze, teraz nie musimy się zastanawiać nad wiekiem drzewa. Ogólnie, obecnie na wszystkie trzeba mieć zgodę za wyjątkiem:

   drzew owocowych oraz

   drzew   których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza

  • 35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

Na powyżej wymienione w ustawie gatunki wymagane nadal jest zezwolenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.

Zgodnie z procedurą zainteresowany ( działkowiec) składa wniosek w swoim imieniu. Zgodnie z § 16 ust. 2 ustawy o ROD to działkowiec, jako właściciel naniesień i nasadzeń na użytkowanej działce składa wymagane dokumenty. W przypadku naszego ogrodu, położonego na terenie miasta Oświęcim, podanie i wniosek składamy w Urzędzie Miasta.

U nas jednak wszystko jest uproszczone.  W ROD „Stare Stawy” został wprowadzony już kilka lat temu system składania dokumentów przez biuro zarządu ogrodu. To duże ułatwienie zarówno dla działkowców jak i dla urzędników, którzy nie poświęcają dodatkowego czasu na tłumaczenie procedur każdemu zainteresowanemu wycinką drzewa na swojej działce położonej na terenie naszego ROD. Dokumenty składa, w imieniu działkowca, poparte odpowiednimi pieczęciami i adnotacjami, członek zarządu.
O wydanej przez uprawniony urząd decyzji działkowiec zostaje powiadomiony telefonicznie również przez członka zarządu.

Zapraszamy więc do biura ROD gdy stwierdzamy potrzebę usunięcia drzewa.
Dodajmy tutaj, że wycinka drzew z terenu ogrodu jest nieodpłatna ale zezwolenie wręcz konieczne. Brak zgody administracyjnej może nas kosztować sporo. Ustawa przewiduje możliwość kary pieniężnej, która wynosić może tyle mniej więcej ile opłata za usuniecie drzewa czy krzewu pomnożona razy dwa.

Jest to więc wymóg i konieczność. Ustawa mówi jasno, że za usunięcie drzewa lub krzewu
( w przypadku naszych ogrodów tylko drzew)  bez wymaganego zezwolenia czy bez zgody posiadacza nieruchomości, zniszczenie drzewa lub krzewu i uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie jego korony grożą nam kary finansowe.

W kwestii pielęgnacji drzew przepisy ustawy o ochronie przyrody określają dość precyzyjnie jak ją zrobić aby nie skrzywdzić skutecznie nasadzenia. Właściwie wykonane prace wokół korony drzewa mogą prowadzić do usunięcia gałęzi   do maksymalnie 30 %  jej wielkości. Wyjątkiem są prace wymagające usunięcia obumarłych gałęzi czy też  nadłamanych oraz działania związane z formowaniem odpowiedniego kształtu drzewa lub wykonanie bardzo specjalistycznego zabiegu w celu ustalenia jego statyki. 
Reasumując, usuniecie ponad 30 % korony drzewa to uszkodzenie a likwidacja 50 % korony drzewa oznacza zniszczenie drzewa za co grozi nam również kara administracyjna, oczywiście pieniężna.  

Jeżeli nic nie musimy wycinać to cieszmy się zielenią rosnących wokół nas drzew.
Ale pamiętajmy o tym, że dokument musi być jak chcemy dokonać procederu usunięcia.

Przedstawione powyżej przepisy zostały celowo okrojone do koniecznego minimum. Co najważniejsze dla nas działkowców już wiemy, do treści rozszerzonej odsyłamy do ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie dnia  28 sierpnia.2015r. wprowadzając zmiany w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004r. Jeszcze raz też zapraszamy do biura zarządu ROD,
w współpracy z użytkownikiem działki zostanie przygotowany komplet dokumentacji
i przekazany do odpowiedniej jednostki celem wydania stosownych decyzji.

Korzystając z okazji podajemy definicje drzewa i krzewu zawarte oczywiście w ustawie.
Drzewo  to wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym ( pniu)  albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny.
Krzew według definicji, to wieloletnia roślina rozgałęziająca się na wiele równorzędnych zdrewniałych pędów.

Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...