Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • UWAGA

    Informujemy,że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne. Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.    Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

    Czytaj więcej...

225477
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Last Week
Miesiąc
Last Month
Wszystkie
96
251
2786
220797
6245
5469
225477

Your IP: 3.16.66.206
2024-04-20 08:26
Współpracują z nami
: P.H.U. Mediator Oświęcim ---- Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu ----- Starostwo Powiatu Oświęcimskiego ----- Urząd Miasta Oświęcimia ---- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych "Kubiczek" Pisarzowice --

woda w ogrodzie

Kilka słów o wodzie w naszym ROD

Zaczniemy od paru słów na temat wody z kraników ogrodowych. Płynie z ujęcia „zaborskiego”, jest smaczna po przegotowaniu. Nadaje się do gotowania i w naszym ogrodzie do tego tylko i wyłącznie ma służyć. Pobór wody do innych celów czy też po prostu w większych ilościach wymaga zgłoszenia w biurze ROD oraz zapłaty za nią w kasie ogrodu.
Nasze ogrodowe kraniki mają już podwójne zawory, co oznacza już w tym roku bezinwazyjny pobór wody dla jednocześnie dwóch działkowców. Do jednego z nich podłączyć możemy węża, który napełni nam basen kąpielowy a drugi pojemnik na wodę do przygotowania kawy, herbaty itp.

Przed podłączeniem węża ogrodowego konieczne i wręcz obowiązkowe jest zgłoszenie poboru wskazanej ilości wody w biurze ROD. Mając kwit wpłaty w ręce czy też po prostu przy sobie możemy spokojnie nabierać nasze metry sześcienne. Kwit musi być bezwzględnie, również celem okazania innym działkowcom, którzy zainteresowani naszym działaniem poproszą o takie potwierdzenie.


Zaznaczyć należy, i to jest ważne, większy pobór wody następuje w naszym ogrodzie nie tylko przy użyciu węża ogrodowego. Działkowcy pobierają wodę do plastikowych pojemników ulokowanych w sporej ilości na wózkach czy innych pojazdach i nawracają po kilkakroć.

 

I w tym miejscu warto podkreślić, że znieczulicy w naszym ogrodzie nie ma. Działkowcy pytają, interesują się wpiętymi wężami i pełnymi baniaczków pojazdami. Jest to wielce pocieszające, bo za wodę płacimy wszyscy, po równo. Obecnie wpłata za wodę widnieje wśród naszych opłat jasno i wyraźnie wyodrębniona.

W studniach ogrodowych woda jest bardzo zróżnicowana jakościowo. To zależy od wielu czynników ale z racji, że nie jesteśmy meliorantami wiemy tylko tyle, że im głębsza studnia to pewniejszy zapas wody. Nasz ogród położony jest na terenie dawnych bagien i prastarego koryta Soły, jest obszarem zalewowym niestety. W okresach suszy poziom wód gruntowych spada współmiernie do jej przybierania podczas powodzi. Zalania, gwoli informacji dla osób które od niedawna użytkują działkę było w naszym ROD już kilka i oby się nie zdarzyło!  Bo to prawdziwa katastrofa dla wszytkich nasadzeń oraz zabudowań. No ale koniec z czarnowidztwem.

Tymczasem wracamy do tematu studni. Woda z nich nie nadaje się do spożycia. W sektorach C oraz D złoża iłu czasami zmieniają również jej zapach oraz kolor. Kilka pokoleń działkowców nawoziło te tereny żyzną glebą dowożoną z innych terenów miasta i gminy. Niestety natura nie tak łatwo pozwala się zmieniać. Studnie muszą być więc w miarę możliwości głębokie bo wodę mamy murowaną nawet przy serii upałów bez grama deszczu. Głębokie oznacza między 3 a 5 metrów wzwyż. Na kręgi lub głębinowe. Jak wolimy i co nam się bardziej podoba. Szczegóły techniczne nie leżą w intencji tego materiału, są dostępne w profesjonalnych poradnikach ale informacje pochodzą od działkowców oraz fachowców.
Woda idealnie nadaje się do podlewania, znakomicie nadaje się także do oczek wodnych, ryby ,żaby i inne gady radzą sobie świetnie. Nie obawiają się też jej ptaki. My musimy być po prostu ostrożni ale kąpiel w basenie wypełnionym studzianą wodą nie grozi niebezpieczeństwem. Różnorakie, dostępne środki chemiczne zabezpieczą nasz organizm, trzeba po prostu wypróbować i korzystać ile się da z uroków lata w towarzystwie zawsze polepszającej nam nastrój cieczy.

Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...