Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • UWAGA

    Informujemy,że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne. Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.    Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

    Czytaj więcej...

245370
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Last Week
Miesiąc
Last Month
Wszystkie
284
276
983
243212
4948
10913
245370

Your IP: 34.239.151.124
2024-06-20 19:39
Współpracują z nami
: P.H.U. Mediator Oświęcim ---- Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu ----- Starostwo Powiatu Oświęcimskiego ----- Urząd Miasta Oświęcimia ---- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych "Kubiczek" Pisarzowice --

Remonty i porządki na działce kontra śmieci

 

Nasze działki wymagają odnowy, renowacji, przebudowy, rozbudowy i tym podobnych działań upiększająco – estetycznych. Nie ulega wątpliwości, że wymagają tego działki od lat zaniedbane, które znalazły nowego użytkownika. W ogóle temat remontów nie wymaga uzasadnienia, chcemy wybudować czy wyremontować i to na tyle, działamy, wynajmując firmę specjalistyczną czy też własnymi rękami. Zawsze wymaga to zaangażowania zarówno naszego czasu jak i pieniędzy. Musimy więc w nasze szczytne działania wkalkulować także koszt wywozu niechcianych odpadów.

Wykonanie remontu czy porządkowania niesie za sobą ogromną produkcję śmieci różnego formatu i to jest oczywiste. Wytwarza się przy tym pełną odpowiedzialność za ich wywóz. Niemniej istotna jest odpowiedzialność działkowca za pracowników najemnych i wszelakie pojazdy, które wjeżdżają do naszego ROD wwożąc niezbędne do remontu materiały czy narzędzia, ale ten fakt poruszymy przy innej okazji.
Powstają odpady czy nawet spora ich ilość i tu zaczyna się problem. Bardzo drogi problem, którego koszty często ponoszą wszyscy działkowcy.
Na terenach wiatek śmietnikowych lądują więc wszelakie przedmioty, zdaniem użytkownika już nie przydatne na porządkowanej działce. Remonty i porządki na działce wykonują wszyscy prawie działkowcy, ci, którzy nabyli działkę oraz posiadający wieloletni staż działkowania. Niestety często kosztem nas, bo za wywóz odpadów płacimy wszyscy. Opłata, obecnie bardzo wysoka w przypadku Ogrodu dotyczy ceny wywozu jednego kontenera. To kwota ponad 1000 zł. Ilość kontenerów podsumowywana w miesiącu składa się na wysokość faktury, którą ROD co miesiąc musi zapłacić (przed zmianą ustawy przez Urząd Miasta) obecnie bezpośrednio do Zakładu Usług Komunalnych.
Przez wiele lat gospodarz naszego ROD, pozostawione w śmietnikach tak zwane wielkogabaryty, w pocie czoła umieszczał w kontenerach, aby wiatki śmietnikowe wyglądały czysto i schludnie, zapełniając tym samym pojemność samego kontenera szybciej. Posprzątane wiatki miały wszak cieszyć nas wszystkich, stanowić wizytówkę naszego Ogrodu!
W obecnej sytuacji, po obowiązujących, ustawowych podwyżkach opłat za wywóz śmieci, gospodarz, decyzją zarządu ROD, nie wkłada do kontenerów żadnych odpadów poza nadmiarem bieżących, czyli tych zaworkowanych, codziennych, bytowych powstałych po naszym pobycie na działce. Po prostu zwykłych odpadów, które z naszych mieszkań lądują także w kontenerach ustawionych na terenie wiatek przyblokowych.

Tymczasem, na terenach wiatek śmietnikowych w ilości 2 sztuk w naszym ROD (przy bramie „A” oraz w centrum Ogrodu) znaleźć można dużo ciekawych rzeczy w tym dla przykładu meble, lodówki, wózki dziecięce(?!), opony, gruz, części rozebranych altan i inne równie „ciekawe” przedmioty.
Kolejny raz i zapewne nie ostatni informujemy, że w Oświęcimiu są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), najbliższy na ul. Bema 12 (ZUK) gdzie odpady są odbierane za darmo. Należy je tam tylko dostarczyć. W przypadku większej ilości wyrzucanych z działki śmieci można zamówić i opłacić dowolny kontener w Zakładzie Usług Komunalnych, przywiozą i odbiorą nasze śmieci w cenie.
Wyrzucaniu na teren wiatek wszystkiego co nam wpadnie w ręce na naszej działce mówimy stanowczo NIE! Przywiozłeś kiedyś? Odziedziczyłeś po kimś? Wywieź z Ogrodu! Nie obciążaj kieszeni wszystkich użytkowników.
Ogromnie przydatny okazał się kolejny raz monitoring, osobnicy zapełniający wiatki śmietnikowe różnymi „rarytasami” zostali ukarani koniecznością wywozu lub mandatem finansowym. Nie ma litości dla nieuczciwości. Każdy z nas powinien zwracać uwagę komuś kto wyrzuca wielkogabarytowe odpady, mamy do tego prawo a wręcz obowiązek.

Przyjęta za dawnych, niechlubnych czasów formuła: „co nie nasze to niczyje” kompletnie nie sprawdza się w ROD. Tutaj wszystko jest nasze, w konkretnym ułamku, ale na pewno co raz to więcej płacimy wszyscy za swój udział w wywozie i utylizacji śmieci. Biorąc pod uwagę podwyżki ogólnokrajowe, będziemy płacić za śmieci dużo większe kwoty, być może, że o wiele większe niż te na inwestycje i remonty w naszym ROD. Perspektywa nie jest więc ciekawa, musimy zawalczyć o nasze finanse, bo zgodnie z przepisami wywóz odpadów z terenu takiego jak ROD jest obowiązkowy!

 

Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...