Informacja w sprawie likwidacji śmietnika w ROD
Poniżej zamieszczamy pismo bedące odpowiedzią na pytanie działkowców obecnych na walnym zebraniu sprawozdawczym ROD w dniu 11.4.2026r.
Nie ma możliwości likwidacji śmietnika, takie działania byłyby niezgodne z ustawą ogólnopolską obowiązującą wszystkie miasta i gminy w Rzeczypospolitej.
Tym samym informujemy , że zgdodnie z treścią uchwały nr 11/2026 walnego zebrania sprawozdawczego ROD "Stare Stawy" w 2026 roku obowiązuje stawka za śmieci w wysokości 300 zł na rok.
Jednocześnie, pismo zawiera odpowiedź, o którą także zawnisokowano na zebraniu w dniu 11. 04.2026r. Nie ma mozliwości włączenia ROD w miejski system odbioru odpadów komunalnych.
----> Pismo UM Oświęcim <-----
Dodatkowe pismo z Urzędu Miasta będące odpowiedzią na nasze zapytanie i wniosek z Walnego Zebrania z dnia 11.04.2026r
------->Pismo 2 UM Oświęcim <-----
czytaj więcejkupony

W ramach współpracy między sąsiedzkiej oferujemy otrzymane od Castoramy kupony rabatowe na zakupy w sklepie.
Ilość kuponów ograniczona!
Zapraszamy do biura ROD
od 2 maja 2026r
sobota
od godziny 10.00 do 13.00
Tylko dla działkowców ROD „Stare Stawy”
Pierwsze 100 osób może odebrać kupon z 10 % rabatem na zakupy w Castoramie
1 działka = 1 kupon
czytaj więcejZa to zapłacimy wiecej wszyscy !!!

Śmieci i odpady kontra trzysta złotych
Ten rok będzie inny, wywóz tak zwanych wielkogabarytów pozostawianych na terenie wiatki śmietnikowej przerośnie planowane koszty wywozu odpadów więc pozostaną one w ROD. Strasznie wygląda nasz śmietnik i nie będzie prezentował się lepiej. Dopóty dopóki nie zaczniemy wszyscy reagować. Za tych, którzy pozostawili deski, wersalkę, trampolinę, leżaki, wózki dziecięce, stoliki itp. ZAPŁACIMY WSZYSCY.

Koszt wywozu odpadów to corocznie także wywóz odpadów zielonych, które w 2025 roku zmieniają formułę, parking dla pojazdów zyska więcej przestrzeni. Mniej miejsca będzie natomiast na pozostawiane odpady naturalne bo od bieżącego roku wyrzucać możemy tylko te zdrewniałe. Dla zielonych miejsce musi się znaleźć w naszym obowiązkowym kompostowniku, na działce. Kto nie chce kompostować musi zamienić działkę w ROD na prywatny areał poza ogrodami. Regulamin mówi jasno i obowiązuje wszystkich użytkowników działek. Odpady zielone zostają usunięte całkowicie, koszt ich likwidacji wyniósł w tym roku prawie 200 000 zł. Stąd powstała kwota opłaty tegorocznej w wysokości 300 zł.

W sektorze A zlikwidowany zostaje śmietnik. Sektor D, dotychczas poszkodowany ze względu na odległość do centralnego śmietnika nie zostaje samotny. Nie była to prosta decyzja ale szukamy możliwości ograniczenia kosztów i logiki dalszego funkcjonowania w śmietnika. Mamy jedną wiatkę i jeden największy jaki istnieje na potrzeby odpadów bieżących, kontener. Coroczne podwyżki nie ominęły naszego ogrodu, za śmieci bieżące także płacimy więcej. Dodatkowo zaszwankowała wyobraźnia co poniektórych działkowców, postanowili oni posprzątać swoją działkę kosztem innych.
Nikt nie będzie wrzucał wielkogabarytów do kontenera, tak jak to było dotychczas. Było ładnie posprzątane, ale był to ukryty koszt, który schował się w budżecie ogrodowym. Wywożonych było więcej kontenerów a zbyt duże przedmioty po kawałku dorzucane do nich.

Płacimy trzysta złotych polskich rocznie, obecne działania porządkowe przy odpadach zielonych miały zmniejszyć tę kwotę w następnym sezonie. Niestety wszelkie planowanie stanęło pod znakiem zapytania. Przyczyną stały się składowane w wiatkach „CUDA” . To oczywiście sarkazm. Te przedmioty można było wywieźć indywidualnie na PSZOK, odbiór jest za darmo, Tymczasem przyniosą nam nadprogramowe koszty. Patrząc na sytuację perspektywicznie będą jeszcze większe opłaty za wywóz odpadów. Podziękujmy przysłowiowym sąsiadom, niech wywożą, wszak płacą jak twierdzą. To jeszcze należy poprosić aby zapłacili za nas, za tych, którzy nie zostawiają krzeseł, desek, drzwi, stolików, sedesów i innych tym podobnych przedmiotów w wiatce śmietnikowej .
Wyrzucanie tak zwanych wielkogabarytów w ogrodzie TO DZIAŁANIE NA SZKODĘ OGRODU! Za tych, którzy nie mają skrupułów zapłacimy w następnym roku więcej, zapłacimy za czyjś brak kultury, wyobraźni i lenistwo .

Ogłoszenie po Walnym Zebraniu 2025
W dniu 12 kwietnia 2025r. odbyło się Walne Zebranie
sprawozdawcze w ROD „Stare Stawy”.
Na zebranie przybyło 49 członków Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców co stanowi 5,9 % członków PZD w ROD.
Walne zebranie sprawozdawcze zatwierdziło następujące uchwały:
- - sprawozdanie merytoryczne zarządu za 2024 rok
- - sprawozdanie finansowe za 2024 rok
- - sprawozdanie komisji rewizyjnej za 2024 rok
- - plan pracy na 2025 rok
- - preliminarze finansowe na 2025 rok
- - plan inwestycji i remontów na 2025 rok
- - opłat ogrodowych na 2025 rok
- - zatwierdzenie wysokości świadczeń na 2025 rok
Dodatkowo Walne Zebranie uchwaliło:<
- - uchwałę dotyczącą zakazu wysypywania na skład odpadów
zielonych tych części roślin, które mogą znaleźć się w obowiązkowym kompostowniku na działce
- - termin zamykania i otwierania bram w okresie zimowym
- - termin uruchamiania i zamykania kraników z wodą pitną
Dziękujemy wszystkim przybyłym na zebranie w dniu 12.04.2025r.
W imieniu zarządu:
Prezes
Zuzanna Tomasiewicz
czytaj więcej
przycięcie drzew itp.
§ 55 Regulamin ROD
……………………………………………….
Prosimy o przycięcie wszystkich
nasadzeń /drzew, krzewów, bylin/ przerastających poza działkę.
W przypadku nie wykonania przycinki zarząd może dokonać jej na własną rękę.
Informujemy, że gałęzie drzew
i krzewów stanowią zagrożenie dla osób poruszających się po alejach ogrodowych. Dotyczy to także samochodów, które mogą ulec uszkodzeniom.
…………………………………………………………
Osoby poszkodowane mają prawo dochodzić swoich praw na drodze cywilnej skierowanej przeciwko użytkownikowi działki na której, znajdują się przerosty.
czytaj więcejStudnie na działkach – gorący temat
Ostatnimi czasy media rozpowszechniały informację o grożących działkowcom karach za nie zgłoszenie studni do rejestru Wód Polskich, instytucji należącej do Skarbu Państwa, która zarządza zasobami wody na terenach RP. O tak zwane pozwolenia wodnoprawne mają występować indywidualnie działkowcy, jako właściciele studni na działkach. Za brak pozwolenia grozi kara w postaci mandatu do 5000 złotych lub nawet areszt.
W 2017 roku ustanowiono przepis, który narzuca zgłoszenie użytkowanej studni i uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Jak w każdej ustawie, tak w tej wymienianej pojawił się wyjątek czyli art. 33 prawa wodnego, który mówi, że niewielki pobór wody na potrzeby własne (do 5 m3 na dobę) objęto zwolnieniem. Przepis ten jednak dotyczy osób będących właścicielami nieruchomości, na której funkcjonuje ujęcie wody a działkowcy z ROD są dzierżawcami. Tym samym są wykluczeni z grona uprawnionych do wspomnianego w ustawie „zwykłego korzystania" z wód. W przypadku działkowców każde ujęcie, nawet tzw. abisynki, wymaga uzyskania pozwolenia a pobór wody bez pozwolenia daje podstawę do zastosowania sankcji, o których donoszą media.
Problem ten nie jest nowy, powstał w 2017 roku gdy uchwalono ustawę, ostatnio został jednak nagłośniony medialnie. Od 2017 roku wzbudza zainteresowanie władz i prawników PZD, którzy składali wielokrotnie postulaty o nowelizacji prawa wodnego, niestety bezskutecznie. Chociaż dotychczas żaden posiadacz studni nie został ukarany to jednak ryzyko takie istnieje.
W kwietniu odbyło się, z inicjatywy Wód Polskich spotkanie, podczas którego doszło do wymiany poglądów pomiędzy władzami PZD oraz prezes PGW panią Joanną Kopczyńską. W ich trakcie delegacja PZD przedstawiła argumenty prawne i społeczne uzasadniające tezę, o dysfunkcjonalności obecnych regulacji prawa wodnego w zakresie, w jakim dotyczą one ujęć wody należących do indywidualnych działkowców. Uwagi te spotkały się ze zrozumieniem przedstawicieli Wód Polskich. Pani Prezes zadeklarowała, że ze strony kierowanej przez nią instytucji działkowcy nie powinni obawiać się radykalnych działań.
Sytuacja działkowców nie jest znormalizowana, wymaga nadal bardziej ustawowych rozwiązań. Dodatkowo, prawo wodne wyklucza również PZD i inne stowarzyszenie ogrodowe, które nie mogą być stroną postepowania w przypadku legalizacji studni na poszczególnych działkach. Zgodnie bowiem z ustawą o ROD, studnia na działce to własność działkowca.
Podsumowując , nadal czekamy na rozwiązania legislacyjne PZD, które przy poparciu i pełnym zrozumieniu Wód Polskich pozwolą dostosować prawo do potrzeb działkowców. A nam na spokojne użytkowanie naszych studni.
czytaj więcej
Ogłoszenie po Walnym Zebraniu
W dniu 13 kwietnia 2024r. odbyło się Walne Zebranie
sprawozdawczo- wyborcze w ROD „Stare Stawy”. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 (II termin).
Na zebranie przybyło 61 członków Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców co stanowi 7,6 % członków PZD w ROD.
Walne zebranie sprawozdawcze zatwierdziło następujące uchwały:
- sprawozdanie merytoryczne zarządu za 2023 rok oraz za kadencję 2019-2024
- sprawozdanie finansowe za 2023 rok
- sprawozdanie komisji rewizyjnej za 2023 rok oraz za kadencję 2019-2024
- plan pracy na 2024 rok i na kadencje 2024 – 2028
- preliminarze finansowe na 2024 rok
- plan inwestycji i remontów na 2024 rok i na kadencję 2024-2028
- składu liczbowego komisji rewizyjnej oraz zarządu
- wyborów do komisji rewizyjnej oraz zarządu na kadencję 2024-2028
- opłat ogrodowych na 2024 rok
- zatwierdzenie wysokości świadczeń na 2024 rok
- w sprawie rozpoczęcia remontu ścieżek ogrodowych w 2024 roku
- w sprawie zatwierdzenia zmian w planie zagospodarowania ROD
Dziękujemy wszystkim przybyłym na zebranie w dniu 13.04.2024r.
W imieniu zarządu:
Prezes
Zuzanna Tomasiewicz
czytaj więcej
ROD – dbamy o wszystkich!
150 tyś zł ze środków unijnych dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego Stare Stawy na rozwój zielonej infrastruktury i edukację ekologiczną!

czytaj więcej
Woda w ogrodzie a podtopienia działek
Nasz ROD to obszar tak zwany zalewowy, stare bagna, to prehistoryczne koryto naszej rodzimej rzeki Soły. Teren ogrodu w większości pokrywa iłowa, twarda warstwa gruntu. Położenie nieco niefortunne dla nas, w dolinie, u stóp wsi Zaborze skąd wody w naturalny sposób wędrują w naszym kierunku napełniając potok Borowiec. Od strony południowo–zachodniej inny potok, Młynówka, zapełnia rów w tej części ogrodu i dalej wypływa poza ROD. Poziom wód w Młynówce determinują także stawy rybne. Regulacja wód w tych zbiornikach podnosi poziom wody również w tym potoku. A stawy rybne sąsiadują z naszym ogrodem od początku jego istnienia, ich tafla wody znajduje się powyżej poziomu gruntu ogrodowego.
Odpady – bolączka ogrodowa
Skład odpadów zielonych i śmietniki, dwie wiatki z kontenerami i pojemnikami na segregację. To miejsca wzbudzające wiele emocji i kontrowersji. Jak wyglądają, czy też jak powinny się prezentować, czy powinny w ogóle istnieć w naszym ROD. Rozmawiają o tym wszyscy, ale tak naprawdę nikt nie ma pomysłu na alternatywne rozwiązania.
Na dzień dzisiejszy, do zakończenia inwestycji budowy drogi S1 śmietnik w ROD będzie tylko jeden. Czy upora się z ilością odpadów, zobaczymy. Kolejny rok będzie tego sprawdzianem. Wiele pytań i niewiadomych wiąże się z przyszłorocznym sezonem w kwestii odpadów, zarówno tych tak zwanych zielonych jak i zwykłych śmieci. Bo koszty ich utrzymania rosną. Rodzinne Ogrody Działkowe według nomenklatury prawnej to firmy. Chociaż nie zarabiamy, bo nie pozwala na to ustawa z dnia 13.12.2013 r. i nasz status stowarzyszenia ogrodowego. Dochody ogrodu to składki działkowców, które to planowane na rok z wyprzedzeniem muszą wystarczyć na wywóz i porządkowanie odpadów wszelkiego formatu. Niestety w obecnej sytuacji rynkowej w Polsce planowanie budżetu nie jest już tak oczywiste.
UWAGA
Informujemy, że na parkingu przy odpadach znajduje sie skład zrębków pochodzących z rozdrobnionych gałęzi ze składowiska. Zrębki można zabierać, są dostępne dla wszystkich.
czytaj więcejZAPRASZAMY
DZIEŃ DZIAŁKOWCA
w ROD „Stare Stawy”
27 sierpnia 2022 (sobota)
obchody 40 lat ROD „Stare Stawy”
Rozpoczęcie o godzinie 15:00
Zapraszamy każdego kto ma ochotę na zabawę plenerową
Plac rekreacyjny w ROD „Stare Stawy”
grillowane potrawy i napoje rozweselające serwować będzie restauracja „Europa”
W ramach atrakcji: różnorakie konkursy i super nagrody
dla dorosłych i dzieci oraz DMUCHANA ZJEŻDŻALNIA
Gość specjalny: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milites
Do tańca zaprasza zespół „PROXIMA”
Uczestnictwo 25 zł od osoby
Zapraszamy do wcześniejszych rezerwacji.
Talony będą premiowane upominkami!
Bufet będzie dostępny dla każdego uczestnika również w wolnej sprzedaży!
Zapisy w biurze ROD od 09 LIPCA do dnia 20 SIERPNIA
w każdą sobotę w godz. od 10:00 do 13:00