Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • UWAGA

    Informujemy,że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne. Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.    Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

    Czytaj więcej...

Studnie na działkach – gorący temat

Ostatnimi czasy media rozpowszechniały informację o grożących działkowcom karach za nie zgłoszenie studni do rejestru Wód Polskich, instytucji należącej do Skarbu Państwa, która zarządza zasobami wody na terenach  RP. O tak zwane pozwolenia wodnoprawne mają występować indywidualnie działkowcy, jako właściciele studni na działkach. Za brak pozwolenia grozi kara w postaci mandatu do 5000 złotych lub nawet areszt.

 W 2017 roku ustanowiono przepis, który narzuca zgłoszenie użytkowanej studni i uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Jak w każdej ustawie, tak w tej wymienianej pojawił się wyjątek czyli art. 33 prawa wodnego, który mówi, że niewielki pobór wody na potrzeby własne (do 5 m3 na dobę) objęto zwolnieniem. Przepis ten jednak dotyczy osób będących właścicielami nieruchomości, na której funkcjonuje ujęcie wody a działkowcy z ROD są dzierżawcami. Tym samym są wykluczeni z grona uprawnionych do wspomnianego w ustawie „zwykłego korzystania" z wód. W przypadku działkowców każde ujęcie, nawet tzw. abisynki, wymaga uzyskania pozwolenia a pobór wody bez pozwolenia daje podstawę do zastosowania sankcji, o których donoszą media.

Problem ten nie jest nowy, powstał w 2017 roku gdy uchwalono ustawę, ostatnio został jednak nagłośniony medialnie. Od 2017 roku wzbudza zainteresowanie władz i prawników PZD, którzy składali wielokrotnie postulaty o nowelizacji prawa wodnego, niestety bezskutecznie. Chociaż dotychczas żaden posiadacz studni nie został ukarany to jednak ryzyko takie istnieje.

W kwietniu odbyło się, z inicjatywy Wód Polskich spotkanie, podczas którego doszło do wymiany poglądów pomiędzy władzami PZD oraz prezes PGW panią Joanną Kopczyńską. W ich trakcie delegacja PZD przedstawiła argumenty prawne i społeczne uzasadniające tezę, o dysfunkcjonalności obecnych regulacji prawa wodnego w zakresie, w jakim dotyczą one ujęć wody należących do indywidualnych działkowców. Uwagi te spotkały się ze zrozumieniem przedstawicieli Wód Polskich. Pani Prezes zadeklarowała, że ze strony kierowanej przez nią instytucji działkowcy nie powinni obawiać się radykalnych działań.

 

Sytuacja działkowców nie jest znormalizowana, wymaga nadal bardziej ustawowych rozwiązań. Dodatkowo, prawo wodne wyklucza również PZD i inne stowarzyszenie ogrodowe, które nie mogą być stroną postepowania w przypadku legalizacji studni na poszczególnych działkach. Zgodnie bowiem z ustawą o ROD, studnia na działce to własność działkowca.

Podsumowując , nadal czekamy na rozwiązania legislacyjne PZD, które przy poparciu i pełnym zrozumieniu Wód Polskich pozwolą dostosować prawo do potrzeb działkowców. A nam na spokojne użytkowanie naszych studni.

 

czytaj więcej

Ogłoszenie po Walnym Zebraniu

 

W dniu 13 kwietnia 2024r. odbyło się Walne Zebranie

sprawozdawczo- wyborcze w ROD „Stare Stawy”. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 (II termin).

Na zebranie przybyło 61 członków Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców co stanowi 7,6 % członków  PZD w ROD.


Walne zebranie sprawozdawcze zatwierdziło następujące uchwały:

 - sprawozdanie merytoryczne zarządu za 2023 rok oraz za kadencję 2019-2024

 - sprawozdanie finansowe za 2023 rok  

 - sprawozdanie komisji rewizyjnej za 2023 rok oraz za kadencję 2019-2024

- plan pracy na 2024 rok i na kadencje 2024 – 2028

 - preliminarze finansowe na 2024 rok

- plan inwestycji i remontów na 2024 rok i na kadencję 2024-2028

- składu liczbowego komisji rewizyjnej oraz zarządu

- wyborów do komisji rewizyjnej oraz zarządu na kadencję 2024-2028

-  opłat ogrodowych na 2024 rok

- zatwierdzenie wysokości świadczeń na 2024 rok

- w sprawie rozpoczęcia remontu ścieżek ogrodowych w 2024 roku

- w sprawie zatwierdzenia zmian w planie zagospodarowania ROD

Dziękujemy wszystkim przybyłym na zebranie w dniu 13.04.2024r.

                                                                                 W imieniu zarządu:

                                                                                            Prezes

                                                                                Zuzanna Tomasiewicz

 

 

czytaj więcej

ROD – dbamy o wszystkich!

 

150 tyś zł ze środków unijnych dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego Stare Stawy na rozwój zielonej infrastruktury i edukację ekologiczną!

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

czytaj więcej

Woda w ogrodzie a podtopienia działek

       Nasz ROD to obszar tak zwany zalewowy, stare bagna, to prehistoryczne koryto naszej rodzimej rzeki Soły. Teren ogrodu w większości pokrywa iłowa, twarda warstwa gruntu. Położenie nieco niefortunne dla nas, w dolinie, u stóp wsi Zaborze skąd wody w naturalny sposób wędrują w naszym kierunku napełniając potok Borowiec. Od strony południowo–zachodniej inny potok, Młynówka, zapełnia rów w tej części ogrodu i dalej wypływa poza ROD. Poziom wód w Młynówce determinują także stawy rybne. Regulacja wód w tych zbiornikach podnosi poziom wody również w tym potoku. A stawy rybne sąsiadują z naszym ogrodem od początku jego istnienia, ich tafla wody znajduje się powyżej poziomu gruntu ogrodowego.

czytaj więcej

Odpady – bolączka ogrodowa

   Skład odpadów zielonych i śmietniki, dwie wiatki z kontenerami i pojemnikami na segregację. To miejsca wzbudzające wiele emocji i kontrowersji. Jak wyglądają, czy też jak powinny się prezentować, czy powinny w ogóle istnieć w naszym ROD. Rozmawiają o tym wszyscy, ale tak naprawdę nikt nie ma pomysłu na alternatywne rozwiązania.

   Na dzień dzisiejszy, do zakończenia inwestycji budowy drogi S1 śmietnik w ROD będzie tylko jeden. Czy upora się z ilością odpadów, zobaczymy. Kolejny rok będzie tego sprawdzianem. Wiele pytań i niewiadomych wiąże się z przyszłorocznym sezonem w kwestii odpadów, zarówno tych tak zwanych zielonych jak i zwykłych śmieci. Bo koszty ich utrzymania rosną. Rodzinne Ogrody Działkowe według nomenklatury prawnej to firmy. Chociaż nie zarabiamy, bo nie pozwala na to ustawa z dnia 13.12.2013 r. i nasz status stowarzyszenia ogrodowego. Dochody ogrodu to składki działkowców, które to planowane na rok z wyprzedzeniem muszą wystarczyć na wywóz i porządkowanie odpadów wszelkiego formatu. Niestety w obecnej sytuacji rynkowej w Polsce planowanie budżetu nie jest już tak oczywiste.

czytaj więcej

UWAGA

Informujemy, że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od 08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne.


Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.

 

 Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

czytaj więcej

ZAPRASZAMY

DZIEŃ DZIAŁKOWCA
w ROD „Stare Stawy”

27 sierpnia 2022 (sobota)

obchody 40 lat ROD „Stare Stawy”

Rozpoczęcie o godzinie 15:00

Zapraszamy każdego kto ma ochotę na zabawę plenerową

Plac rekreacyjny w ROD „Stare Stawy”

grillowane potrawy i napoje rozweselające serwować będzie restauracja „Europa”

W ramach atrakcji: różnorakie konkursy i super nagrody
         dla dorosłych i dzieci oraz DMUCHANA ZJEŻDŻALNIA

Gość specjalny: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milites


  Do tańca zaprasza zespół „PROXIMA”

Uczestnictwo 25 zł od osoby

Zapraszamy do wcześniejszych rezerwacji.
 Talony będą premiowane upominkami!

Bufet będzie dostępny dla każdego uczestnika również w wolnej sprzedaży!

                Zapisy w biurze ROD od 09 LIPCA do dnia 20 SIERPNIA
                           w każdą sobotę w godz. od 10:00 do 13:00

czytaj więcej

Brama A

Ze względów bezpieczeństwa w czasie budowy drogi S1

ulica Przy Potoku

oraz brama „A” w ROD „Stare Stawy” zostaną całkowicie zamknięte

Dokładny termin zamknięcia pojawi się w nowym ogłoszeniu.

Dojazd do ROD „Stare Stawy” będzie funkcjonował tylko od ul. Ogródkowej

czytaj więcej

Kominki i piece

Od 1 lipca 2021 roku właściciele altan ogrodowych, w których znajdują się urządzenia będące źródłem ciepła lub służące spalaniu paliw np. kominek, są zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji w terminie 12 miesięcy tj. do końca czerwca 2022 r. w stosunku do urządzeń już funkcjonujących, a w przypadku nowych urządzeń 14 dni od ich zamontowania.
Deklarację dotyczącą źródeł ciepła i źródeł spalania paliw – FORMULARZ - DEKLARACJA– B „w budynki nie mieszkalnych” czyli także w altanach na działkach można pobrać i złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na lokalizację altany/ u nas Gmina Miasto Oświęcim/. Zaniechanie złożenia deklaracji grozi grzywną dlatego też sprawę należy traktować z należytą uwagą.
Wszelkie potrzebne informacje przy składaniu deklaracjimożna uzyskać na stronie www.zone.gunb.gov.pl
czytaj więcej

Podziękowanie

 W imieniu działkowców opiekujących się bezdomnymi kotami przebywającymi na naszych działkach DZIĘKUJEMY
Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami /TOZ oddział Oświęcim za przekazanie karmy 
Serdecznie dziękujemy!
Karma została w części przekazana do rąk osób, które dokarmiają koty w naszym ROD.
Zapraszamy do wsparcia organizacji poprzez 1 %, KRS 0000154454
 
animals
czytaj więcej

PRZEPROSINY PANI ANNY TOMALIK

 

Pani Anna Tomalik jest użytkownikiem działki w naszym ROD

Publikacja prasowa w „Gazecie Krakowskiej” z października 2020 roku oraz skargi do wielu instytucji wywołały ostrą reakcję zarządu. Złożony został pozew sądowy, którego konsekwencją są umieszczone w tekście przeprosiny skierowane do członków zarządu.

TEKST PRZEPROSIN:

Ja, niżej podpisana Anna Tomalik w związku z pismami kierowanymi od drugiej połowy  2020 roku do różnych instytucji i mediów, w których informowałam o nieprawidłowościach związanych z działalnością Zarządu PZD ROD Stare Stawy w Oświęcimiu, w sposób naruszający dobre imię zarządu – za sformułowania i określenia w nich zawarte przepraszam.”

                                                                       Podpis pani Anny Tomalik….

Wersja Oryginalna poniżej:   przeprosiny1

 

Takie przeprosiny zostały wysłane przez Panią Tomalik do Starosty Powiatu Oświęcimskiego, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Posła RP pana Marka Sowy, oraz organów nadrzędnych PZD.

Przykrym akcentem jest forma przeprosin, umieszczenie ich na połowie formatu A4 (Ups!), nie umniejszają jednak ich wagi. Są wytworem ugody sądowej, podczas której przedstawiciele zarządu odstąpili od odszkodowania finansowego na rzecz ogrodu.

czytaj więcej

Palenie ognisk w ROD a środowisko

zakaz palenia ognisk

              Przepisy uległy zmianie, nie od dzisiaj na terenie całego Kraju obowiązuje zakaz palenia ognisk, czy też spalania odpadów na wolnym powietrzu. Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach /art.10 ust. 2a/ dała swobodę działań samorządom dążącym do ważnego celu jakim jest ochrona środowiska i czystość powietrza.  Większość gmin w Polsce, w tym także Rada Gminy Oświęcim podjęła uchwały całkowicie zakazujące spalania odpadów poza miejscami do tego przeznaczonymi.

               Przepisy określają jasno czego nie wolno robić i co grozi za ich nieprzestrzeganie. Ustawa o odpadach w art. 30 ust. 1 zakazuje przetwarzania odpadów termicznie poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi. W art.191 również ustawy o odpadach napisano, że osobnicy, którzy wbrew art. 155 / ustawa o odpadach/ termicznie przekształcają owe odpady poza spalarnią podlegają karze aresztowania lub grzywny. Również Kodeks Wykroczeń w art. 82 § 1 pkt. 1 zawiera zapis, który brzmi, ie dla tych którzy mogą spowodować pożar i jego rozprzestrzenianie się poprzez niedozwolone używanie otwartego ognia mają zastosowanie restrykcje w postaci nagany, grzywny albo też aresztu. Do powyższych zapisów prawnych dodać należy art. 144 Kodeksu Cywilnego, zwany „przepisem sąsiedzkim”, który nawołuje do powstrzymania się od działań zakłócających możliwość korzystania z sąsiednich posesji poprzez rozprzestrzenianie się dymu z nielegalnego paleniska. Art. 145 Kodeksu wykroczeń stwierdza, że za takie działania grozi mandat, i to nie mały, bo w wysokości do 500 zł.

               W przypadku Rodzinnych Ogrodów Działkowych wszystkie ogólnie obowiązujące przepisy skompensowane zostały w § 68 Regulaminu ROD. Przepis ten zakazuje spalania na terenie ogrodów wszelkich odpadów i resztek roślinnych i obowiązuje wszystkich, także tych, którzy gościnnie przebywają na terenie danego ogrodu.

               Tyle przepisy, reszta zależy od naszej świadomości i wyobraźni. Zakaz palenia ognisk cały czas obowiązuje i raczej będzie obowiązywał w przyszłości. To od nas, działkowców oczekiwana jest zmiana mentalności i starych nawyków.

              Zakaz spalania odpadów na terenie ROD ma także szerszy wymiar. Ogrody są częścią lokalnej infrastruktury, czyli obowiązują nas przepisy gminne, miejscowe a te także zakazują spalania niekontrolowanego.  Zakazy spalania stanowią jednak ogólnoświatową tendencję ochrony środowiska naturalnego. Musimy więc zmienić nasze myślenie.   Środowisko naturalne to MY, od nas także zależy jego przyszłość. Musimy uzmysłowić sobie fakt powiązania dalszego funkcjonowania ogrodnictwa działkowego z tworzeniem i kształtowaniem zdrowego środowiska naturalnego, korzystnego dla naszego organizmu. Robimy to lokalnie, ale stanowimy element większej całości, naszego Kraju, kontynentu i całego Globu. Nie paląc odpadów zwyczajnie chronimy Ziemię. Nie paląc odpadów na naszych małych działkach w ROD niwelujemy skutki zmian klimatu w skali mikro lokalnej, ale ogromnie ważnej dla całości problemu.  

             Przepisy to jedno, także te najbardziej nas, działkowców obowiązujące takie jak Regulamin ROD. Druga strona problemu to emisje do atmosfery pyłów zawieszonych powstałych w efekcie spalania odpadów. Każdy dym to zanieczyszczanie powietrza, za które grożą nam mandaty, ale także samounicestwianie środowiska, które zapewnić nam ma przecież zdrowy wypoczynek na działce.  Przed nami nie stoi wybór. Zwyczajnie musimy dostosować się do realiów, które nas otaczają i wśród których funkcjonujemy także na naszych działkach. Czy chcemy, czy nie chcemy, czy nam się to podoba czy też nie zgadzamy się zakazami, musimy się do nich stosować. Najlepszym sposobem będzie po prostu ich polubienie czy też mniej emocjonalne zaakceptowanie jako faktów.

czytaj więcej

Walne Zebranie 2021 podsumowanie

 

OGŁOSZENIE

W dniu 21 sierpnia 2021r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze w ROD „Stare Stawy”. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 (II termin).

Na zebranie przybyło 64 członków Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców co stanowi 7,55 % działkowców.


Walne Zebranie sprawozdawcze zatwierdziło następujące uchwały:

- sprawozdanie merytoryczne zarządu oraz sprawozdanie finansowe za 2020 rok

- sprawozdanie komisji rewizyjnej i ocena pracy zarządu za 2020 rok

- plan pracy i preliminarze na 2021 rok

- plan inwestycji i remontów na 2021 rok

- zatwierdzenie opłat ogrodowych na 2021 rok

-budowy kolejnego odcinaka instalacji wodnej i rozbudowy ilości
   kraników wody pitnej w sezonie 2021/2022

oraz na wniosek działkowców obecnych na Zebraniu:

- uchwałę zatwierdzającą otwieranie dodatkowej bramy „C” przy parkingu od

   strony ulicy Ogródkowej / w soboty w sezonie od wiosny do jesieni w godzinach

   od 10.00 do 13.00/.

Dziękujemy wszystkim przybyłym w dniu 21.08.2021r na Zebranie organizowane na wolnym powietrzu na terenie placu rekreacyjnego w naszym ROD.

                                                                              

                                                                                 W imieniu zarządu:

                                                                                           Prezes

                                                                               Zuzanna Tomasiewicz

 

czytaj więcej
Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...