Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • UWAGA

    Informujemy,że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne. Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.    Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

    Czytaj więcej...

227639
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Last Week
Miesiąc
Last Month
Wszystkie
160
183
1431
222691
8407
5469
227639

Your IP: 18.119.111.9
2024-04-26 18:24
Współpracują z nami
: P.H.U. Mediator Oświęcim ---- Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu ----- Starostwo Powiatu Oświęcimskiego ----- Urząd Miasta Oświęcimia ---- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych "Kubiczek" Pisarzowice --

Woda nie dla wszystkich

kran

Od kilku sezonów działkowych narasta problem, zaczyna się ciepła wiosna , potem lato, napełniamy więc baseny, brodziki dla siebie i naszych pociech. Co raz to większa grupa posiadaczy pompowanych czy bardziej nowoczesnych zbiorników wodnych napełnia je po brzegi. Od kilku też sezonów pojawiał się jakiś to nowy problem z tego wynikający.
A to wyniknął pobór wody nielegalny, bez zapłaty w kasie, a to znowu ktoś zablokował kraniki i ten co pompował basen wężem musiał udostępniać kran innemu, którzy pobierał ciecz do użytku spożywczego w ilościach znacznie mniejszych. Wszystkie te problemy zostały po kolei rozwiązane. Za dodatkową wodę płacą honorowo już wszyscy ( no prawie wszyscy)
a przy punktach poboru zamontowane zostały podwójne krany. Idąc więc dalej ku potrzebom działkowców postanowiono ( czy też zarząd postanowił) powiększyć ilość punktów poboru aby było wszystkim łatwiej i wygodniej.

I tu pojawiła się pierwsza przeszkoda. Jeszcze nie do końca wówczas rozpoznana później w pełni zdiagnozowana przez fachowców. Nasze rury wodne są w tragicznym stanie, dawno temu sztukowane, o zbyt wąskim przekroju aby zamontować chociażby jeden dodatkowy kranik z wodą pitną.

Sprawa narastała do rangi poważnego problemu. Podjęto więc próby zdobycia środków na inwestycje. Jak to bywa w naszym państwie ostatnimi laty w pozytywnym znaczeniu tych zmian ruszono po starania o środki unijne. Ujmując te starania w skrócie bardzo okrojonym wynik był zerowy. Nie jesteśmy, chociaż jako stowarzyszenie powinniśmy być, priorytetową instytucją w którą warto inwestować. Wiele by pisać o różnorakich przeszkodach reasumując, bez budowy kanalizacji o finansowaniu samej wody możemy zapomnieć a tak w ogóle to na razie musimy zapomnieć o środkach zagranicznych i tyle.

Ruszono więc po specjalistów, którzy znają się na swoim fachu i wiedzą co i w jakiej ilości w kwestii wodnej jest możliwe do wybudowania i zmodernizowania w naszym ROD.
Powołuję się na specjalistów chociaż po troszce wszyscy jesteśmy fachowcami, tak z natury polskiej to wynika że znamy się na wszystkim więc porad i dorad oraz wizji i prognoz wysłuchaliśmy cała stertę. Skupmy się jednak na specjalistach w tej konkretnej dziedzinie.

Poprosiliśmy o wycenę, szacunkową oczywiście w oparciu o wszelakie możliwe dostępne techniczne rozwiązania. I taką otrzymaliśmy . W dwóch wersjach bo o takie wnioskowaliśmy.

Pierwszy wariant to budowa sieci wodociągowej na całych działkach z możliwością podłączenia wody do każdej działki we własnym zakresie ma się rozumieć , jak w przypadku energii, z licznikiem wody i tym podobne. Druga propozycja to modernizacja sieci wodnej
i powiększenie ilości punktów poboru wody pitnej do kilkudziesięciu nawet sztuk.

Propozycja numer jeden znalazła swe odzwierciedlenie w uchwale na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym w dniu 8 kwietnia 2017 roku. Inwestycja trwała by ok 10 lat, przy wkładzie z własnych ogrodowych środków inwestycyjnych wpłata działkowców wynosiła by trochę ponad 100 złotych. Płatne raz w roku. Propozycja UPADŁA. Nikt z zebranych nie zaproponował zmiany terminu wpłaty czy rozłożenia jej chociażby na raty. Uchwała była li tylko propozycją !?

Druga opcja inwestycyjna dotycząca rozszerzenia punków poboru wody i przebudowy sieci wodociągowej trwała by ok 3 lat, dodatkowa wpłata działkowców to również ponad 100 złotych. Wszystko poza tym jak wyżej bo projekt uchwały UPADŁ. Na „nie” byli obecni bo tak naprawdę nieobecni nie maja głosu!

W zebraniu uczestniczyło 53 działkowców to…5,3 procent całej naszej tysięcznej populacji.
Czy w takim razie zaprzestajemy inwestowania w Ogrodzie? Kto tak naprawdę chce poprawy standardu pobytu na działce ? Zarząd ( też działkowcy) czy po odjęciu tych pięćdziesięciu trzech osób obecnych na Walnym Zebraniu pozostałe 948 osób nie chce NIC?

Mnóstwo pytajników stawia pod znakiem zapytania sens podejmowania innowacyjnych działań w naszym ROD. Fundusz inwestycyjny Ogrodu nie udźwignie finansowo takiego wyzwania jak wymienione w dwóch wariantach propozycje. Dopłata jest konieczna ale też
( w naszym skromnym mniemaniu ) do udźwignięcia dla rzeszy działkowców przy liberalnym
i stonowanym systemie dopłat.

Nie poddajemy się jednak i jako zarząd ROD prosimy o opinie i zastanowienie się nad decyzją o przybyciu na kolejne Walne Zebranie. W linku poniżej ankieta. Do wypełnienia i przesłania na maila, wrzucenia do skrzynki koło biura ROD już wydrukowanej lub zapraszamy do wypełnienia jej podczas dyżurów.

Ankieta do pobrania tutaj  

z.t.

p.s ankieta NIE JEST anonimowa, prosimy o podanie danych i numeru działki, w innym przypadku, bez podania powyższych danych nie będzie odnotowana

Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...