Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • UWAGA

    Informujemy,że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne. Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.    Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

    Czytaj więcej...

ROD – dbamy o wszystkich!

 

150 tyś zł ze środków unijnych dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego Stare Stawy na rozwój zielonej infrastruktury i edukację ekologiczną!

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

 

 W ramach projektu grantowego pn.: „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” realizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przyznano prawie 50 mln zł., ponad 300 ogrodom działkowym. Jednym z nich jest nasz oświęcimski ROD Stare Stawy! 

Działalność rodzinnych ogródków działkowych w miastach i ich obszarach funkcjonalnych bezpośrednio przyczynia się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Jednakże i przed Nami - działkowcami, stoi wiele wyzwań. Świadome i prawidłowe dbanie i rozwój terenów zielonych może przynieść wiele korzyści. Dlatego jednym z celów projektu ROD – dbamy o wszystkich! Rozwój zielonej infrastruktury poprzez poprawę synergii funkcjonowania ludzi i zwierząt w środowisku naturalnym ROD „Stare Stawy” jest edukacja w zakresie poprawy jakości zielonej infrastruktury oraz działań ekologicznych, tak aby budowli oni tereny zielone, które wpływają na zmianę klimatu biorąc pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale także potrzeby zwierząt i owadów, z którymi na co dzień współegzystują. 

- Rodzinne Ogrody Działkowe są dla miast i ich mieszkańców miejscem wypoczynku, obcowania z przyrodą i zwierzętami, rozwoju swoich pasji. Dlatego każda możliwość uzyskania dodatkowych środków na rozwój ROD to doskonała okazja, z której trudno było nie skorzystać. Dzięki pracy Zarządu oraz zaangażowanych działkowiczów udało nam się pozyskać maksymalne możliwe dofinansowanie – stwierdza Zuzanna Tomasiewicz, prezeska Zarządu ROD Stare Stawy. 

  

Projekt ARMiRCele projektu:

1. Ochrona i poprawa jakości terenów zielonych w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, przyczyniająca się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych.

2. Przeciwdziałanie spadkowi różnorodności biologicznej.

3. Poprawa jakości życia ludzi dzięki zapewnieniu lepszego stanu środowiska.


Efekty projektu:

W ramach projektu rozbudowana zostanie siatka punktów czerpalnych wody pitnej (7 nowych punktów), utworzone zostaną remizy dla ptaków i owadów (3 skupiska), zakupione zostaną domki dla jeży (35 sztuk) i owadów (70 sztuk) oraz przeprowadzona zostanie kampania informacyjna na temat działań prośrodowiskowych (w tym 50 tablic edukacyjnych). 

Termin realizacja projektu:  luty-sierpień 2023 r. 

Koszt projektu: 220 000,00 zł

Dofinansowanie: 150 000,00 zł

Projekt został dofinansowany z Funduszy Europejskich „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” w ramach działania 2.5, Oś Priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 


 

 

INNE MATERIAŁY DOTYCZĄCE PROJEKTU

Kampania Zielona Edukacja - zobacz

Zapytania ofertowe - zobacz

Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...