Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • Bramy

    Od 24 listopada 2023 r. do odwołania brama w ROD zostaje zamknięta. Tym samym wszelkie wjazdy są wstrzymane zarówno w celach remontowych jak i dla osób niepełnosprawnych.

    Czytaj więcej...

ROD – dbamy o wszystkich!

 

150 tyś zł ze środków unijnych dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego Stare Stawy na rozwój zielonej infrastruktury i edukację ekologiczną!

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

 

 W ramach projektu grantowego pn.: „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” realizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przyznano prawie 50 mln zł., ponad 300 ogrodom działkowym. Jednym z nich jest nasz oświęcimski ROD Stare Stawy! 

Działalność rodzinnych ogródków działkowych w miastach i ich obszarach funkcjonalnych bezpośrednio przyczynia się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Jednakże i przed Nami - działkowcami, stoi wiele wyzwań. Świadome i prawidłowe dbanie i rozwój terenów zielonych może przynieść wiele korzyści. Dlatego jednym z celów projektu ROD – dbamy o wszystkich! Rozwój zielonej infrastruktury poprzez poprawę synergii funkcjonowania ludzi i zwierząt w środowisku naturalnym ROD „Stare Stawy” jest edukacja w zakresie poprawy jakości zielonej infrastruktury oraz działań ekologicznych, tak aby budowli oni tereny zielone, które wpływają na zmianę klimatu biorąc pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale także potrzeby zwierząt i owadów, z którymi na co dzień współegzystują. 

- Rodzinne Ogrody Działkowe są dla miast i ich mieszkańców miejscem wypoczynku, obcowania z przyrodą i zwierzętami, rozwoju swoich pasji. Dlatego każda możliwość uzyskania dodatkowych środków na rozwój ROD to doskonała okazja, z której trudno było nie skorzystać. Dzięki pracy Zarządu oraz zaangażowanych działkowiczów udało nam się pozyskać maksymalne możliwe dofinansowanie – stwierdza Zuzanna Tomasiewicz, prezeska Zarządu ROD Stare Stawy. 

  

Projekt ARMiRCele projektu:

1. Ochrona i poprawa jakości terenów zielonych w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, przyczyniająca się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych.

2. Przeciwdziałanie spadkowi różnorodności biologicznej.

3. Poprawa jakości życia ludzi dzięki zapewnieniu lepszego stanu środowiska.


Efekty projektu:

W ramach projektu rozbudowana zostanie siatka punktów czerpalnych wody pitnej (7 nowych punktów), utworzone zostaną remizy dla ptaków i owadów (3 skupiska), zakupione zostaną domki dla jeży (35 sztuk) i owadów (70 sztuk) oraz przeprowadzona zostanie kampania informacyjna na temat działań prośrodowiskowych (w tym 50 tablic edukacyjnych). 

Termin realizacja projektu:  luty-sierpień 2023 r. 

Koszt projektu: 220 000,00 zł

Dofinansowanie: 150 000,00 zł

Projekt został dofinansowany z Funduszy Europejskich „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” w ramach działania 2.5, Oś Priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 


 

 

INNE MATERIAŁY DOTYCZĄCE PROJEKTU

Kampania Zielona Edukacja - zobacz

Zapytania ofertowe - zobacz

Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...